Technologia

Lokalizator GPS do samochodu

Jeśli Twoi bliscy latają samolotami, to pewnie wiesz, że można obserwować na żywo trasę każdego samolotu  przez stronę internetową, np. http://kazdymozelatac.pl/sledzenie-lotow/. Ale czy wiesz, że lokalizatory GPS, dzięki którym możemy obserwować położenie samolotu, stały się powszechnie dostępne i każdy może sobie zainstalować takie urządzenie w samochodzie? I nie jest to wcale zabawka dla zamożnych, bo lokalizator GPS do samochodu kosztuje tyle, co telefon.

Po co mi lokalizator?

Dla mnie najważniejszym zastosowaniem lokalizatora  jest możliwość sprawdzenia, gdzie są moi bliscy. Jeśli masz dorastające dziecko, które zaczyna jeździć samochodem, to lokalizator GPS zainstalowany w samochodzie zaoszczędzi Ci sporo nerwów. Wiem to z własnego doświadczenia. Szczególnie moja żona ceni sobie możliwość obserwowania na tablecie, jak jedzie nasz syn – czy już wyjechał, czy nie za szybko, czy stoi w korku, czy już jest na miejscu cały  i zdrowy…

Jeśli masz masz obawy, że któregoś pięknego poranka nie znajdziesz swojego samochodu na parkingu, to lokalizator pomoże Ci spać spokojniej. Szansa na odzyskanie auta wzrośnie wielokrotnie. Ponadto lokalizator GPS do samochodu jest uznawany przez ubezpieczycieli za dodatkowe zabezpieczenie przed kradzieżą, więc prawdopodobnie zapłacisz mniej za ubezpieczenie swojego pojazdu.

A może masz firmę i dajesz samochody służbowe pracownikom? Obudź się, inni już dawno mają w firmowych autach lokalizatory i oszczędzają! Jeśli kierowca wie, że szef wie, to koszty paliwa i napraw najczęściej będą  niższe.

Jak działa lokalizator GPS do samochodu?

Lokalizator to niewielkie urządzenie, które montuje się w samochodzie. Lokalizator potrafi określić swoje położenie na podstawie sygnałów otrzymywanych z satelit GPS, a w przypadku utraty połączenia z satelitami, również na podstawie położenia względem nadajników GPS czyli telefonii komórkowej. Informacja o położeniu jest wysyłana przez internet do serwera. Lokalizator wykorzystuje w tym celu kartę SIM, taką jak w telefonie komórkowym. Serwer z kolei udostępnia mapę, na której jest zaznaczony pojazd. Aby zobaczyć aktualną lokalizację swojego samochodu, wystarczy zalogować się na odpowiednią stronę internetową przy pomocy komputera, tabletu lub smartfona.

aplikacja do lokalizatora GPS bearpoint.pl

Jak podłączyć lokalizator do samochodu?

Jak każde urządzenie elektroniczne, lokalizator GPS wymaga zasilania. Jest na to kilka sposobów. Najprościej podłączyć go do gniazda zapalniczki w samochodzie. Nie każdy lokalizator ma w zestawie odpowiednią wtyczkę, mój lokalizator ma. Oczywiście taki sposób nie zabezpiecza przed kradzieżą, ale jeśli tylko chcesz wiedzieć, gdzie jest Twoje dziecko czy współmałżonek, to wystarczy. Drugim sposobem jest podłączenie do gniazda OBD, czyli diagnostycznego. Jeśli wiesz, gdzie się znajduje, to sobie poradzisz. Trzeci sposób, to podłączenie na stałe do instalacji elektrycznej samochodu. Stopień trudności jest zbliżony do montażu radia. Lokalizator można też po prostu podłączyć do zacisków akumulatora. Jeśli dla Ciebie nie jest to takie proste, to poradzi sobie z tym każdy mechanik, choć lepiej poprosić elektromechanika.

Ile to kosztuje?

Trzeba odróżnić oferty dla firm od tych dla osób prywatnych. W pierwszym przypadku poza kosztem lokalizatora, trzeba wziąć pod uwagę abonament od kilkunastu złotych miesięcznie w górę. Jednak dla użytkowników prywatnych, którzy są gotowi samodzielnie doładowywać karty SIM, są tańsze oferty. Ja korzystam z lokalizatora GPS Bearpoint za około 300 zł a używanie kosztuje mnie kilka złotych miesięcznie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *