Technologia

Szczegółowa mapa Polski – wyznaczanie trasy samochodowej w 2019

Wyznaczanie trasy na samochodowej mapie Polski nigdy nie było proste. Papierowa, szczegółowa mapa Polski wymaga częstych aktualizacji i po jakimś czasie nie można już na niej polegać. Zdarzenia losowe, takie jak nieplanowane roboty drogowe czy objazdy zawsze utrudniały dotarcie do celu na czas. Aby ułatwić wybór narzędzia do wyznaczenia trasy, poniżej przedstawiam najlepszą – moim zdaniem –  darmową propozycję wraz z instrukcją użytkowania.

Najbardziej szczegółowa mapa Polski – Google Maps

Mimo wzbudzania wielu kontrowersji, korporacja jaką jest Google, wciąż może się pochwalić najlepszymi – i najbardziej szczegółowymi mapami Polski dostępnymi za darmo. Planowanie trasy jest banalnie proste – wystarczy wejść na stronę Google Maps, kliknąć w białą strzałkę na niebieskim tle, znajdującą się w lewym górnym rogu ekranu, a następnie wpisać punkt początkowy oraz punkt końcowy naszej podróży. Po wpisaniu wszystkich potrzebnych danych, nasza mapa powinna wyglądać tak:

Po lewej stronie ekranu znajduje się panel na którym możemy wybierać, dodawać i odejmować miejsca docelowe. Poniżej widzimy trzy propozycje tras, różniące się między sobą szacowanym czasem dotarcia oraz długością w kilometrach. Trasy są zaznaczone na mapie Polski z miastami, w dwóch kolorach: niebieskim – trasa najbardziej optymalna, oraz w kolorze szarym – trasy alternatywne. Po kliknięciu na interesującą nas trasę, otrzymamy dodatkowe informacje o prowadzonych obecnie pracach drogowych i innych utrudnieniach. Warto zauważyć, że przebieg trasy i czas dojazdu są zależne od dnia i godziny. To samo dotyczy informacji o utrudnieniach, takich jak korki. Skąd Google ma takie informacje? Cóż, korzystając z Google Maps w drodze, jesteśmy nie tylko odbiorcą informacji, ale również sami, podobnie jak miliony innych użytkowników tego systemu, dostarczamy informacji o naszym położeniu i prędkości .

reklama lokalizatora

Dodatki i ułatwienia przy wyznaczaniu trasy

W lewym dolnym rogu znajdziemy pole z napisem „Satelita”. Po kliknięciu go, nasza mapa zmieni się na widok z satelity. To rozwiązanie ma swoje plusy i minusy – mimo, że sama szczegółowa mapa Polski jest często aktualizowana, to mapy satelitarne mogą być nieaktualne.

Jeśli spojrzymy na prawy dolny róg, zobaczymy tam cztery ikonki. Pierwsza z nich służy do pobrania lokalizacji GPS. Jest to szczególnie przydatne, jeśli zgubiliśmy się na trasie i chcemy wiedzieć, gdzie się obecnie znajdujemy. Kolejne dwie poniżej odpowiadają za przybliżanie i oddalanie trasy. Google Maps dostarcza nam bardzo szczegółową mapę Polski, dzięki czemu po przybliżeniu możemy odczytywać nazwy obiektów, znajdujących się na konkretnym obszarze.

Kolejną opcją jest „Street View”, pozwalająca nam na oglądanie zdjęć dowolnego miejsca na Ziemi z perspektywy jadącego samochodu. Aby jej użyć, należy przeciągnąć pomarańczową ikonkę  postaci na określony obszar i upuścić. Jeśli zrobimy to prawidłowo, nasz ekran powinien wyglądać mniej więcej tak:

Wyznacz trasę samochodową

Przy pomocy myszki można teraz przesuwać ekran w górę i w dół, w lewo i w prawo, a także przemieszczać się do przodu.

Podsumowując, jeśli zależy Ci na wyznaczeniu szczegółowego planu podróży, wyznacz trasę samochodową z Google Maps. A jeśli chcesz, aby Twoi bliscy wiedzieli gdzie podróżujesz, to może zainteresuje Cię artykuł „Lokalizator GPS do samochodu„.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *